COSSS smash it up at Weston-Super-Mare!

For the third year running, COSSS swimmers from JO2 and JO3 travelled to the south west of England to compete at the Weston-Super-Mare Easter Open Meet.

For some of our younger swimmers, it was their first trip away with the club, travelling, eating and sharing rooms with teammates - great experience that will stand them in good stead for future trips in the years ahead.

 

Hannah Wardle, JO2 coach said "It was a great weekend racing from the JO2/JO3 swimmers at Weston-Super-Mare, coming away with TOP VISITING CLUB for a second year! All swimmers should be proud of the way they conducted themselves and represented their club excellently.
Special shout to Issy Shering, Pheobe Cooper and Alex Lee for winning top girl/boy in their age group!  Keep up the hard work everyone!"

 

The club would like to thank the coaches and team managers that travelled with the squad.

 

The COSSS medal winners are listed below and a number of great photos and comments can be found our Facebook page here (you will need to scroll past the British Champs posts, which are also worth reading!)

 

Gold

Molly Baker (9) 50 free

Phoebe Cooper (9) 50 back, 50 breast, 100 IM, 50 fly

Alex Lee (9) 50 free, 100 IM, 50 fly, 50 back, 50 breast

Eden Joel-Drennan (10) 50 fly

Ashleigh Baillie (10) 200 IM, 100 free, 200 back, 100 breast, 100 back

Charlotte Bianchi (10) 200 free, 50 breast, 200 breast

Isla Jones (10) 100 fly, 100 IM, 200 fly

Issy Shering (10) 50 back

Tom Wilkinson (10) 50 fly, 100 free, 200 back, 200 IM, 200 fly

Evie Glossop (11) 200 back

Blake Herrick (11) 50 free, 200 breast, 400 IM, 400 free

Finlay Allman (11) 100 IM, 50 fly, 100 free, 200 IM, 100 back

Jacob Calow (11) 200 fly

Oliver Lin (11) 50 breast, 100 breast

 

Silver

Molly Baker (9) 50 back, 50 breast, 100 IM, 50 fly

Phoebe Cooper (9) 50 breast, 100 free

Tyrese Gregory (9) 50 free, 100 IM

Ashleigh Baillie (10) 50 breast

Charlotte Bianchi (10) 200 fly

Isla Jones (10) 200 IM, 100 back

Issy Shering (10) 200 free, 200 breast, 100 back, 200 back, 100 IM

Sophie Bromley (10) 100 IM, 100 fly

James Hides (10) 200 free

Luca Fenton (10) 50 fly 100 fly, 200 IM, 200 fly

Daisy Fowler (11) 50 fly

Evie Glossop (11) 100 back, 400 IM

Tahlia Mulleague (11) 100 fly, 400 free

Adam Naheed (11) 400 IM, 50 breast, 100 breast

Jacob Calow (11) 50 fly

George Kriel Parr (12) 200 IM

 

Bronze

Emily Lambert (9) 50 breast

Erin Tankard (9) 50 fly

Tyrese Gregory (9) 50 fly, 50 breast

Charlotte Bianchi (10) 100 IM

Eden Joel-Drennan (10) 100 fly

Isla Jones (10) 200 back

Issy Shering (10) 100 free, 100 breast

Sophie Bromley (10) 200 fly, 200 breast

James Hides (10) 100 fly, 100 back

Max Russell (10) 50 free, 50 fly

Luca Fenton (10) 100 free, 50 back

Daisy Fowler (11) 400 IM

Amelia Theobald (11) 100 fly

Evie Glossop (11) 100 IM, 200 breast, 200 IM

Finlay Allman (11) 50 breast

Jacob Calow (11) 200 IM, 100 breast

 

 

 

 

 

 


 

Additional information